Papugolandia

Woliery wielogatunkowe

Jak sama nazwa wskazuje jest wolierą w której mieszka kilka gatunków papug razem i dobrze się tolerują. Oczywiście w każdej rodzinie zdarzają się niesnaski i awantury, papugi są bardzo terytorialne i potrafią być agresywne wobec siebie. Po prostu pamiętaj, że papuga nie jest tylko kolorowym pluszakiem i ma swój temperament. Trzymając je w większej populacji, wielogatunkowej czy w ramach tylko jednego gatunku musisz uważać i obserwować ptaki. To są żywe organizmy i nie da się wszystkiego przewidzieć. Jeśli spełni się kilka podstawowych warunków, to papugi żyją w harmonii.

– Woliera musi mieć odpowiednią ilość miejsca i zakamarków, aby każda papuga czuła się w niej bezpiecznie i mogła odpocząć w spokoju.  Woliera ma być dobra i użytkowa dla papug, a nie dla nas. To nie jest element dekoracyjny ogrodu, ale mieszkanie dla ptaków.

– Do naszych wolier nie polecamy wkładać żadnych skrzynek lęgowych, bo wtedy papugi stają się bardzo agresywne i zaczynają ze sobą walczyć o terytorium i prawo do lęgów. Unikajmy rozmnażania się w takich warunkach. Podczas lęgów każda para powinna być izolowana.

Woliera wielogatunkowa

– Tak samo nie polecamy utrzymywać z papugami innych gatunków ptaków: kanarków, amadyn, ryżowców, gołąbków itp., papugi to papugi. Jeśli już, to polecamy małą zeberkę australijską, która doskonale współżyje z papugami i nie pozwoli się im złapać.

– Wolierę tworzymy w oparciu o tak zwane papugi średnie. Wszystkie papugi są cenne i ważne, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki, ale średnie są po prostu łatwiejsze do zdobycia i nie tak drogie, a jeśli zaczynasz, to budżet też jest ważny. Poza tym średnie papugi są ruchliwsze i zapewniają odpowiednią dynamikę w wolierze. Jest na czym oko zawiesić. 

– Papug nie może być za dużo, żeby miały miejsce na fruwanie, ale z drugiej strony lubią żyć w koloniach i wchodzić ze sobą w interakcję. Od człowieka wolą inną papugę. Takie ptaki są bardziej ruchliwe i zdrowsze od tych, które żyją w samotności. Różne gatunki powodują to, że gdy jeden ucina sobie drzemkę, to drugi rozrabia i zawsze coś się dzieje.

Dobrze nam razem

– Papugi muszą być w wolierze widoczne i cieszyć nasze oko swoimi kolorami, nie możemy szukać ptaków i zastanawiać się gdzie one się podziały ? Muszą być porządnie wybarwione, żeby wizualnie dobrze się prezentowały. Wszak mamy wolierę rekreacyjną.

– Do woliery nie wkładamy na stałe żadnych roślin, nie sadzimy wewnątrz żadnych drzewek (za to wokół woliery jak najbardziej), bo papugi wszystko poszatkują i zniszczą. Można wrzucać jedynie gałęzie z liśćmi brzozy, czereśni, wierzby, a zimą zwykłego świerku, żeby miały jakieś zajęcie przy obróbce. Unikajmy krzewów ozdobnych, bo często są dla papug trujące. Dobre są drewniane skrzynki po mandarynkach, pomarańczach, bo papugi wygryzają sobie w nich dziury i bawią się nimi.

Pamiętaj, aby na bieżąco monitorować to co dzieje się w wolierze, bo każdy ptaszek jest ważny. Jeśli któryś wygląda na słabszego, izoluj go i poradź się specjalisty.

Jak poznać, że papugi są zdrowe ?

W przypadku woliery niezbędne są codzienne obserwacje zachowania papug. Muszą zachowywać się tak samo jak w pozostałe dni, być wesołe i aktywne, a przede wszystkim muszą pobierać pokarm. Jeśli nie są osowiałe, napuszone, nie siedzą apatycznie w kącie, szczególnie na podłodze, pióra są lśniące i zwarte – bez ubytków – a ogon suchy, to Twoje papugi są zdrowe jak rydze. Może zdarzyć się, że ptaki się pogryzą lub uderzą o jakiś element klatki i chwilowo będą niedysponowane lub mieć rany. Jeśli posiedzą w spokoju 2-3 dni, to powinny dojść do pierwotnej dobrej formy. Dobrze też jest obserwować kolor odchodów.

Jeśli naprawdę podejrzewasz chorobę, to udaj się do specjalisty, nie szukaj pomocy na forach internetowych.

Ziarno dla papug
Nie lubimy papug w małych klatkach, one na to nie zasługują.
Call Now Button