Papugolandia

Woliery wielogatunkowe

Jak sama nazwa wskazuje jest wolierą w której mieszka kilka gatunków papug razem i dobrze się tolerują. Oczywiście w każdej rodzinie zdarzają się niesnaski i awantury, papugi są bardzo terytorialne i potrafią być agresywne wobec siebie, zwłaszcza wobec słabszych i niedomagających sztuk. Zdarza się, że zabiją jakąś kaleką czy chorą papugę, a jej ciało po prostu zniknie. Robią tak, bo nie lubią odstępstw od normy, a także chcą pozbyć się niechcianego osobnika, który zwraca na siebie uwagę, żeby chronić się przed drapieżnikami i nie rzucać się im w oczy (jako stado). A czy my ludzie, nie robimy tak samo ? Maltretujemy tych innych w szkole, na studiach czy w pracy, a więc kolorowe i piękne papugi są czasem bezlitosne. Ale w większości przypadków żyją w zgodzie i harmonii.

– Woliera musi mieć odpowiednią ilość miejsca i zakamarków, aby papuga mogła uciec przed dziobem czy szponem agresora i zejść mu z linii ognia. Gdy każda znajdzie swoje miejsce, będą czuły się bezpiecznie. Woliera ma być dobra i użytkowa dla papug, a nie dla nas. To nie jest element dekoracyjny ogrodu, ale mieszkanie dla ptaków.

– Do naszych wolier nie polecamy wkładać żadnych skrzynek lęgowych, bo wtedy papugi stają się bardzo agresywne i zaczynają ze sobą walczyć o terytorium i prawo do lęgów. Unikajmy rozmnażania się, choć papugi mogą złożyć jaja i je porzucić.

Woliera wielogatunkowa

– Tak samo nie polecamy utrzymywać z papugami innych gatunków ptaków: kanarków, amadyn, ryżowców, gołąbków itp., papugi to papugi, a nie jakieś mixy. Jeśli już, to polecamy małą zeberkę australijską, która doskonale współżyje z papugami i nie pozwoli się im złapać.

– Wolierę tworzymy w oparciu o tak zwane papugi średnie, które są łatwiejsze do zdobycia i odtworzenia, a także tańsze od dużych (może to mieć znaczenie gdy któraś z nich ucieknie lub ktoś zniszczy ci wolierę i wypuści albo ukradnie ptaki). Niestety, licz na najlepsze, ale szykuj się na najgorsze. Poza tym średnie papugi są ruchliwsze i zapewniają odpowiednią dynamikę w wolierze.

– Papug nie może być za dużo, żeby miały miejsce na fruwanie, ale z drugiej strony lubią żyć w dużych koloniach i wchodzić ze sobą w interakcję. Takie papugi są bardziej ruchliwe i zdrowsze od tych, które żyją w samotności. Różne gatunki powodują to, że gdy jeden ucina sobie drzemkę, to drugi rozrabia i zawsze coś się dzieje.

Dobrze nam razem

– Papugi muszą być w wolierze widoczne i cieszyć nasze oko swoimi kolorami, nie możemy szukać ptaków i zastanawiać się gdzie one się podziały ? Muszą być porządnie wybarwione, żeby wizualnie dobrze się prezentowały. Wszak mamy wolierę rekreacyjną.

– Do woliery nie wkładamy na stałe żadnych roślin, nie sadzimy wewnątrz żadnych drzewek (za to wokół woliery jak najbardziej), bo papugi wszystko poszatkują i zniszczą. Można wrzucać jedynie gałęzie z liśćmi brzozy, czereśni, wierzby, a zimą zwykłego świerku, żeby miały jakieś zajęcie przy obróbce. Unikajmy krzewów ozdobnych, bo często są dla papug trujące.

Jak poznać, że papugi są zdrowe ?

W przypadku woliery niezbędne są codzienne obserwacje zachowania papug. Muszą zachowywać się tak samo jak w pozostałe dni, być wesołe i aktywne, a przede wszystkim muszą pobierać pokarm. Jeśli nie są osowiałe, napuszone, nie siedzą apatycznie w kącie, szczególnie na podłodze, pióra są lśniące i zwarte – bez ubytków – a ogon suchy, to Twoje papugi są zdrowe jak rydze. Może zdarzyć się, że ptaki się pogryzą lub uderzą o jakiś element klatki i chwilowo będą niedysponowane lub mieć rany. Jeśli posiedzą w spokoju 2-3 dni, to powinny dojść do pierwotnej dobrej formy. Dobrze też jest obserwować kolor odchodów.

Jeśli naprawdę podejrzewasz chorobę, to udaj się do specjalisty, nie szukaj pomocy na forach internetowych.

Ziarno dla papug
Nie lubimy papug w małych klatkach, one na to nie zasługują.