Papugi – krzykliwe ptaki żyjące na wszystkich kontynentach, jest ich ponad 356 gatunków. Dużą różnorodność gatunkową spotkać można w Ameryce Południowej, ale olbrzymia ilość papug żyje w Australii – na kontynencie, który swoją odmiennością fauny wyróżnia się na mapie naszego globu. A więc papugi nie żyją byle gdzie, na swoje siedlisko wybrały sobie specyficzny kontynent. Chociaż ostatnio papugi kolonizują Europę np. mnicha nizinna pacyfikuje Hiszpanię, a aleksandretta obrożna bytuje na dziko nawet w Polsce, a w Niemczech i Czechach jej populacja gwałtownie rośnie. Ma bardzo długi ogon, smukłą sylwetkę i grację w ruchach.
Papugi to wesołe, kolorowe ptaki, o różnych barwnych kombinacjach. Jest ich naprawdę bardzo dużo. Tak jakby Bóg, podczas tworzenia tego ziemskiego padołu, kupił w promocji farby w markecie budowlanym, a potem z nudów szczodrze machał pędzlem wokół, zamieniając papugi w kolorowe i naturalne dzieła sztuki. Papugi są wolne i inteligentne, ale czasem zadziorne i złośliwe, lubią interakcję z innymi papugami, lubią zabawę, przekomarzania, a nawet awanturę. Są bardzo towarzyskie i dobrze się socjalizują. Doskonale się wspinają, żądają uwagi i zabawy, są wymagającym partnerem.
Papugi charakteryzują się tym, że mają masywny, ostry dziób zakrzywiony ku dołowi i wygląda jak hak, którym się trzymają, ruchomą górną szczękę w stosunku do czaszki, mięsisty język i woskówkę u nasady dzioba. W większości potrafią podawać sobie pokarm do dzioba za pomocą pazurków. Gdyby dać im łyżkę, to zjadłyby nią zupę. Chociaż popularna falista i nimfa akurat tego nie umieją. Aby się rozmnażać potrzebują dziupli, budki lęgowej, bo same nie budują gniazda. Wyjątkiem jest mnicha nizinna, bo akurat umie zbudować duże i ciężkie gniazdo z kijów i badyli. Można zaobserwować takowe w Hiszpanii.
Wszystkie papugi są gniazdownikami czyli rodzą się ślepe i gołe, potrzebują trochę czasu, aby się usamodzielnić, a rodzice muszą karmić swoje pisklęta i je ogrzewać.
Najbardziej znanymi w naszej świadomości papugami są ary, mogą mieć do metra długości i 2 kg wagi ciała. Najcięższą papugą jest nowozelandzka kakapo, ale nie fruwa i żyje nocą. Ma nieciekawe upierzenie (wyjątek), ale w sumie po co ma mieć kolorowe, skoro żyje w tak malowniczym miejscu ?
Myślę, że już jesteś zainteresowany, aby je spotkać na swojej drodze i mieć swoje własne papugi. Zapraszam do ich świata. Nie będziesz musiał chodzić do papugarni, bo będziesz mieć własną.
Możesz obserwować ich świat i zachowania papug na co dzień oraz być jego częścią i czerpać z tego niewypowiedzianą satysfakcję. Wyobraź sobie, że leżysz w łóżku z gazetą lub książką w ręku, pijesz na tarasie kawkę, gotujesz w kuchni obiad, a do Twoich uszu i świadomości nieustannie dociera papuzi gwar i okrzyki z papuzich wolier w ogrodzie. Od razu poczujesz się raźniej, bo papuga kojarzy się z egzotyką, z wakacjami i luzem. Papugi to inny styl życia.
Papugi są piękne i wyglądają inteligentnie, zarówno w naturze jak i na grafikach. Mistrzem kolorowych grafik popełnionych w XIX wieku na potrzeby dzieł przyrodniczych, katalogowania gatunków jest angielski poeta i rysownik Edward Lear. Poniżej obejrzysz współczesne ary, a potem kilka wspaniałych grafik papug. A Ty możesz je mieć u siebie, na wyciągnięcie ręki. The Parrot’s world is waiting….